محققان ایرانی در حال انجام آزمایش بر روی رمزنگاری کوانتومی هستند

محققان ایرانی در حال انجام آزمایش بر روی رمزنگاری کوانتومی هستند

محققان ایرانی در حال انجام آزمایش بر روی رمزنگاری کوانتومی هستند ؛ طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده است، ظاهراً فاز دوم پروژه بسیار پر اهمیت رمزنگاری کوانتومی در فضای باز که از پیچیده‌ترین فناوری‌های فوق پیشرفته در جهان شناخته می‌شود، آغاز شده است. آزمایش‌های پروژه رمزنگاری کوانتومی توسط سازمان انرژی اتمی انجام می‌شوند.

ظاهراً فاز اول از این پروژه موفقیت‌آمیز عمل کرده است و فاصله مورد نظر در فاز اول پروژه سیصد متر بوده است و حال در فاز دوم این فاصله دو برابر می‌شود و فوتون‌های در هم پیچیده، یکی دیگر از اهداف فاز دوم هستند که محققان سعی دارند آن را عملی کنند. سازمان انرژی اتمی با همکاری پردیس مرکزی شهید شهریاری در حال انجام آزمایشات رمزنگاری کوانتومی هستند.

محققان ایرانی در حال انجام آزمایش بر روی رمزنگاری کوانتومی هستند

آزمایش رمزنگاری کوانتومی

هدف ما در این پروژه این است که به جای ارسال سیگنال برای مخابرات از درهم پیچیدگی فوتون‌ها استفاده شود. در واقع با این کار دشمنان نمی‌توانند پیام‌های مخابراتی را کشف کنند. از این فناوری به وفور در ارزهای دیجیتال مشهور استفاده شده است. از این فناوری برای اولین بار حوزه ارزهای دیجیتال استفاده شد، اما کارکردهای بسیار بیشتری و دولت‌ها در تلاش هستند که آن را در صنایع مهم تری استفاده کنند.

ایران از سال ۱۳۹۵ در حال کار بر روی پروژه رمزنگاری کوانتومی است و در سال ۱۳۹۷ اولین آزمایشات گسترده این پروژه انجام شد و خوشبختانه در حال حاضر به پیشرفت‌های قابل توجهی در این صنعت رسیده‌ایم. حتی گمان می‌رود که در آینده بتوان با کمک این فناوری ارزهای دیجیتال را مبادله کرد.

در حال حاضر بیشتر کشورهای توسعه یافته توانسته اند تا مسافت صد کیلومتر پیش بروند و تنها چین موفق شده است که تا فاصله هفتصد مایلی پیش برود. آزمایشات پروژه رمزنگاری کوانتومی در حال حاضر به خوبی پیش رفته‌اند و انتظار می‌رود که به زودی خبرهای خوشی در این باره بشنویم.

در این رابطه می‌توانید خبر برنامه سه نیروگاه ایرانی برای فروش برق به استخراج کنندگان رمز ارز ایرانی را نیز مطالعه کنید.

منبع:

https://arzdigital.com/iran-tries-to-reach-quantum-cryptography-technology

اشتراک‌گذاری

پنج سالی است که بطور تخصصی در زمینه رمز ارزها و حواشی مرتبط با آن بصورت تخصصی مشغول به فعالیت هستم و علاقه زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاشتن اون با دیگران دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *