تعریف نرخ بازگشت سرمایه

چگونه نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟

نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment) یا ROI روشی برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. همان‌طور که انتظار می‌رود، این فاکتور، شیوه‌ای بسیار کارآمد و موثر را برای مقایسه سودآوری سرمایه‌گذاری‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

فرمول محاسبه ROI

تعریف نرخ بازگشت سرمایه

به طور طبیعی یک سرمایه‌گذاری با نرخ بازگشت سرمایه بالاتر، بهتر از نمونه‌ای با نرخ پایین یا حتی منفی است. اگر مشتاق شده‌اید از این موضوع سر در بیاورید که چطور می‌توانید ROI پرتفوی خود را محاسبه کنید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

مقدمه

تفاوتی ندارد که شما یک معامله‌گر روزانه هستید، یا یک نوسان‌گیر یا حتی یه سرمایه‌گذار با دید بلندمدت. در هر حال شما باید عملکرد خود را بررسی و ارزیابی کنید. در غیر این صورت از کجا می‌فهمید که کار خود را به خوبی انجام داده‌اید یا خیر؟ یکی از مزایای بزرگ معامله این است که شما قادر خواهید بود به کمک معیارهای عینی، عملکرد خود را به شکلی دقیق اندازه‌گیری کنید. این امر می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند تا سوگیری‌های عاطفی و شناختی را حذف و از آن‌ها دوری کنید.

حال سوال اینجاست که نرخ بازگشت سرمایه چطور  می‌تواند مفید باشد. ذهن انسان همواره در پی آن است که از تمام چیزهایی که در اطرافش می‌بیند روایتی داشته باشد و تلاش می‌کند تا به این شیوه جهان را برای خود معنادار کند.

با این‌همه در این تفاسیر نمی‌توانید از اعداد چشم‌پوشی کنید. اگر می‌بینید که نرخ بازگشت سرمایه شما منفی است، باید استراتژی خود را تغییر بدهید. به طور مشابه اگر حس می‌کنید که عملکرد خوبی دارید ولی آمار و ارقام چنین چیزی را نشان نمی‌دهند، احتمالا قربانی سوگیری‌های نادرست خود شده‌اید.

حال سوال مهم این‌جاست که چگونه می‌توانید عملکرد خود را در امر سرمایه‌گذاری اندازه‌گیری کنید؟ و چطور خواهید توانست عملکرد خود را در سرمایه‌گذاری‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید؟ درست در همین نقطه است که پای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به قضیه باز می‌شود. در این مقاله در خصوص نحوه محاسبه ROI صحبت خواهیم کرد. اما بهتر است پیش از آن توضیح مختصری در خصوص این مفهوم ارائه کنیم.

نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه معیاری است برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری. این مفهوم هم‌چنین می‌تواند برای مقایسه سرمایه‌گذاری‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

آشنایی با مفهوم نرخ بازگشت سرمایه

آشنایی با مفهوم نرخ بازگشت سرمایه

چندین روش برای محاسبه این نرخ وجود دارد و ما قصد داریم برخی از این روش‌ها را در ادامه مطلب بررسی کنیم. اکنون دانستن این موضوع کافی است که نرخ بازگشت سرمایه میزان سود یا ضرر را در مقایسه با  سرمایه‌گذاری اولیه مشخص می‌کند. به عبارت دیگر این امر برابر با تخمین و تقریب میزان سودآوری سرمایه‌گذاری است.

زمانی که نرخ بازگشت سرمایه در مقایسه با سرمایه‌گذاری اولیه مثبت باشد به معنای سودآوری است. اما هنگامی که ROI مقداری منفی دارد بیان‌گر ضرر است. ROI تنها به معامله‌گری یا سرمایه‌گذاری محدود نمی‌شود، بلکه در هر نوعی از کسب‌وکار یا تجارت نیز می‌توان این نرخ را محاسبه کرد. اگر قصد افتتاح یا خرید یک رستوران را دارید، ابتدا باید تعدادی محاسبات ریاضی انجام دهید. مهم‌ترین سوال این است که آیا بازگشایی این رستوران از منظر اقتصادی به‌صرفه‌ است؟ محاسبه میزان نرخ بازگشت سرمایه برآورد شده بر پایه هزینه‌ها و بازده‌های پیش‌بینی‌شده می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم‌گیری بهتری در خصوص کسب‌وکار خود اتخاذ کنید. اگر این‌گونه به نظر می‌رسد که شروع چنین کاری در نهایت منجر به سودآوری خواهد شد (یعنی ROI مثبت شود) ارزش آن را دارد که تصمیم خود را بگیرید و قدم اول را بردارید.

نرخ بازگشت سرمایه هم‌چنین به ارزیابی نتایج پیشین هم کمک می‌کند. برای مثال در نظر بگیرید که یک ماشین بی‌نظیر و خاص را به قیمت ۲۰۰ هزار دلار خریداری می‌کنید. سپس دو سال از آن استفاده می‌کنید و در این مدت مبلغ ۵۰ هزار دلار برای آن هزینه می‌کنید. اکنون فرض کنید که قیمت خودرو در بازار بالا می‌رود. حال شما می‌توانید ماشین خود را به قیمت ۳۰۰ هزار دلار بفروشید. می‌بینید؟‌ نه تنها در طی دو سال از ماشین خود استفاده کرده و از آن لذت برده‌اید، بلکه ROI، سودآوری قابل توجهی را نیز برای شما به ارمغان آورد. اما اگر می‌خواهید بدانید این مبلغ دقیقا چقدر است کمی تامل کنید.

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

 

فرمول محاسبه ROI

فرمول محاسبه ROI‌ کاملا ساده است. کافی است ارزش فعلی سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید و آن را از ارزش اولیه کم کنید. سپس این عدد را بر ارزش اصلی سرمایه‌گذاری تقسیم کنید. به این ترتیب فرمول به شرح زیر خواهد بود:

نرخ بازگشت سرمایه = (ارزش فعلی دارایی – ارزش اولیه دارایی)/ ارزش اولیه دارایی

حالا بیایید حساب کنیم از فروش آن ماشین تمام عیار چقدر سود نصیب‌تان شده است:

ROI= (300,000 – ۲۰۰,۰۰۰)/۲۰۰,۰۰۰= ۰٫۵

میزان ROI در مورد آن ماشین برابر است با ۰٫۵٫ در نهایت باید حاصل به دست آمده را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید تا متوجه میزان سود خود شوید. در این مثال نتیجه نهایی برابر است با ۵۰. این عدد بیان‌گر این موضوع است که شما سودی معادل ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری اولیه به دست آورده‌اید. هرچند لازم است که میزان هزینه‌ای را که برای ماشین انجام دادید نیز در نظر بگیرید تا بتوانید درک درست و دقیقی از سود خود داشته باشید. حال بیایید هزینه را از ارزش فعلی دارایی کسر کنیم. پس داریم:

۳۰۰,۰۰۰ – ۵۰,۰۰۰ = ۲۵۰,۰۰۰

این‌بار نرخ بازگشت سرمایه را با در نظر گرفتن هزینه، محاسبه کنید. این میزان برابر با ۲۵٪ خواهد بود. این عدد نشان می‌دهد که اگر ارزش سرمایه‌گذاری (۲۰۰,۰۰۰‌ دلار) را در ROI (۰.۲۵)  ضرب کنیم می‌توانیم سود خالص را محاسبه کنیم. به این ترتیب عدد به دست آمده برابر است با:

۲۰۰,۰۰۰ * ۰٫۲۵= ۵۰,۰۰۰

محدودیت‌های ROI

دیدیم که درک و محاسبه نرخ بازگشت سرمایه چقدر آسان است. اما آیا محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد؟‌ پاسخ این پرسش مثبت است.

یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌های نرخ بازگشت سرمایه، این است که بازه زمانی در آن لحاظ نمی‌شود. خب حالا مشکل این قضیه کجاست؟ نمی‌توان منکر این قضیه شد که زمان یک عامل اساسی در سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. ملاحظات دیگری نظیر نقدینگی یا امنیت نیز ممکن است وجود داشته باشند، اما یک سرمایه‌گذاری که در یک سال نرخ بازگشتی برابر با ۰٫۵ داشته باشد بهتر از ROI با همین میزان منتهی در طول پنج سال است. به این دلیل است که ممکن است ببینید برخی از افراد، نرخ بازگشت سرمایه را به طور سالیانه در نظر می‌گیرند. به این ترتیب محاسبه ROI‌ نشان‌دهنده بازگشت سرمایه‌ای است که شما در طی یک سال انتظار آن را داشته‌اید.

با این‌همه نرخ بازگشت سرمایه هم‌چنان توجهی به سایر جنبه‌های سرمایه‌گذاری ندارد. ROI بیشتر لزوما به معنای سرمایه‌گذاری بهتر نخواهد بود. اگر نتوانید فردی را پیدا کنید که حاضر باشد ماشین شما (یا سایر اجناس، کالا، خدمات، اوراق بهادار یا سکه‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید) را بخرد، در آن صورت چه اتفاقی می‌افتد؟‌ اگر مدت زیادی نتوانید آن‌ها را بفروشید چه می‌شود؟ اگر سرمایه‌گذاری ابتدایی شما نقدشوندگی پایینی داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

لزوم توجه به ROI در کنار سایر عوامل

لزوم توجه به ROI در کنار سایر عوامل

عامل دیگری که باید به آن توجه کنید ریسک است. ممکن است یک سرمایه‌گذاری به صورت بالقوه نرخ بازگشت سرمایه بسیار بالایی داشته باشد؛ اما به چه قیمتی؟‌ اگر احتمال فراوانی وجود داشته باشد که ROI صفر شود یا دارایی شما غیرقابل دسترس شود، آن‌وقت ROI بالقوه دیگر اهمیتی ندارد. اما چرا؟ دلیلش این است که ریسک نگهداری بلندمدت این دارایی بسیار بالاست. مطمئنا سودآوری بالقوه نیز در آن سمت قضیه می‌تواند بسیار بالا باشد. اما قطعا از دست دادن تمام سرمایه اولیه آن‌چیزی نیست که شما به امید آن سرمایه‌گذاری را انجام داده‌اید!

نکته مهم این‌جاست که تنها با نگاه کردن به نرخ بازگشت سرمایه نمی‌توانید به یک بصیرت و آگاهی کافی دست پیدا کنید و متوجه شوید که آیا سرمایه‌گذاری موردنظرتان ارزشمند خواهد بود یا خیر. بنابراین باید معیارهای دیگری را نیز در نظر بگیرید. می‌توانید نسبت سود به زیان را برای هر معامله و سرمایه‌گذاری محاسبه کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تا تصویر بهتری از کیفیت عملکرد خود در هریک از سرمایه‌گذاری‌ها داشته باشید. افزون بر این مطلب، برخی از تحلیل‌گران بازار بورس ممکن است عوامل دیگری را نیز هنگام ارزیابی سرمایه‌گذاری‌های بالقوه در نظر بگیرند. این عوامل می‌توانند شامل جریان پول نقد، نرخ بهره، مالیات بر سود سرمایه، بازگشت دارایی و مواردی از این دست باشند.

کلام پایانی

در این مطلب نگاهی به چیستی و ماهیت نرخ بازگشت سرمایه انداختیم. در ادامه گفتیم که معامله‌گران چطور می‌توانند از این میزان به صورت آگاهانه برای تصمیم‌گیری‌ در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کنند. هم‌چنین فرمول محاسبه نرخ بازگشت سرمایه را مورد بررسی قرار دادیم. این فرمول بخش مهمی از ارزیابی عملکرد هر پرتفوی، سرمایه‌گذاری یا دادوستد است.

همان‌گونه که اشاره شد، ROI یک معیار بی‌نقص و تمام و کمال نیست؛ اما با این‌همه می‌تواند مفید باشد. در کنار این مورد باید به هزینه فرصت، نسبت سود و زیان و سایر عواملی توجه کنید که می‌تواند بر انتخاب شما از بین فرصت‌های سرمایه‌گذاری مختلف اثر بگذارد. با تمام این موارد نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند به عنوان یک نقطه شروع در ارزیابی و تخمین سرمایه‌گذاری بالقوه، سودمند باشد.

پیشنهاد می‌کنیم آموزش‌های دیگر مای چنجرز مگ نظیر آشنایی با انواع سفارش ارز دیجیتال و مهم‌ترین اصطلاحات معاملاتی ارز دیجیتال را نیز مطالعه کنید.

منبع:

https://academy.binance.com/en/articles/how-to-calculate-return-on-investment-roi

اشتراک‌گذاری

پنج سالی است که بطور تخصصی در زمینه رمز ارزها و حواشی مرتبط با آن بصورت تخصصی مشغول به فعالیت هستم و علاقه زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاشتن اون با دیگران دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *