کاربردهای ارز دیجیتال

کاربردهای ارز دیجیتال را بشناسیم

صحبت از رمزارزها این روزها هر جایی به گوش می‌رسد اما چرا چنین است؟‌ کدام‌یک از کاربردهای ارز دیجیتال موجب شده است که افراد این‌چنین به سمت دنیای رمزارزها کشیده شوند؟‌ قرار نیست از چیزهایی عجیب و غریب صحبت کنیم. تنها می‌خواهیم با دید بازتری به رمزارزها نگاه کنیم و پا را کمی فراتر از آن‌چه که تاکنون می‌دانستیم بگذاریم.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که کاربردهای ارز دیجیتال تنها در سرمایه‌گذاری نهفته است. اما حقیقت آن است که تمام این ارزهای غیرمتمرکز اهدافی عالی را دنبال می‌کنند که شاید برخی از آن‌ها در هیاهوی جهان امروز گم شده باشد.

پیش‌تر شاید کسب درآمد از ارز دیجیتال نامانوس و غریب بود، اما اکنون با تمام پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است، دیگر هیچ اتفاقی در این بازار عجیب نیست.

مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال

 • انتقال پول با کم‌ترین هزینه

کارمزدها، این کارمزدهای سرسام‌آور بانکی همیشه معضل بزرگی بوده‌اند. این امر در سیستم‌های مالی سنتی همیشه به چشم خورده است. اما یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال انتقال پول با مبلغ کم و سرعت بالاست. اگر بخواهیم برای اثبات ادعای خود دلیل بیاوریم، می‌توانیم به یکی از معاملات اخیر لایت کوین اشاره کنیم. این انتقال ۹۹ میلیون دلاری تنها دو و نیم دقیقه طول کشید و ارسال‌کننده تنها ۰٫۴ دلار بابت این انتقال پرداخت کرد. حال در نظر بگیرید اگر قرار بود چنین مبلغی از طریق سیستم‌های سنتی جابجا شود، چه هزینه‌ای را روی دست انتقال‌دهنده می‌گذاشت. یا اصلا در نظر بگیرید که اگر این انتقال برون مرزی بود حداقل چند روز طول می‌کشید تا به صورت کامل انجام شود.

کارمزدهای پایین انتقال در ارزهایی مانند لایت کوین، استلار و بیت کوین کش آن‌ها را به یکی از بهترین سیستم‌های انتقال پول بین‌المللی تبدیل کرده است.

 • کسب سود از طریق ییلد فارمینگ (Yield Farming)

ییلد فارمینگ در حقیقت بیان‌گر استراتژی و راه‌کارهایی است که به کسب درآمد از ارز دیجیتال می‌انجامد. در این روش با استفاده از خودِ رمزارزها می‌توان سود بیشتری کسب کرد. انگار که شما سکه‌های خود را در زمین حاصلخیز پلتفرم‌هایی نظیر بلاک چین می‌کارید و پس از مدتی می‌توانید از محصول آن‌ها استفاده کنید.

تجارت موفق در دنیای ارز دیجیتال و کسب سود از آن نیازمند صرف زمان، تجربه و مهارت است. دارندگان رمزارزها، سکه‌های خود را برای کسب منافع بلندمدت نگه‌داری می‌کنند. با این حال برای کسب درآمد از ارز دیجیتال روش‌هایی وجود دارد. برای مثال یکی از بهترین این روش‌ها برای کسب درآمد مستمر، وام‌های دیفای است. نرخ بهره‌های بانکی بر خلاف کارمزدها، بسیار پایین است و همه آرزو می‌کنیم کاش این قضیه برعکس بود! بر همین اساس وام دادن رمزارز خود می‌تواند یکی از بهترین کاربردهای ارز دیجیتال باشد که منجر به کسب سود خواهد شد. البته توجه به این امر مهم است که این وام‌ها بی‌خطر نیستند و هیچ ارگان یا نهادی آن را تضمین نمی‌کند.

 • روش جایگزین و ضد سانسور برای ذخیره‌ی دارایی

شاید این جمله کمی نامفهوم باشد. ایرادی ندارد، با کمی توضیح مفهوم آن را ساده‌سازی می‌کنیم تا با یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال آشنا شوید. احتمالا شما هم تصور نمی‌کنید که روزی بانک دارایی و حساب شما را مسدود کند، اما این اتفاق در واقعیت بیش از آن‌چه فکرش را بکنید اتفاق می‌افتد. یعنی کافی است شما از جانب فرد یا سازمانی به سوءرفتار مالی متهم شوید. این‌جا باید فاتحه‌ی حساب خود را بخوانید (البته شاید به این شدت هم نباشد، ولی حق دارید که بترسید). زمانی که این اتفاق بیفتد، حتی اگر این اتهام نادرست هم باشد، ممکن است دسترسی شما کاملا بسته شود یا نهایتا محدودیت‌هایی برایتان در نظر گرفته می‌شود.

همین‌جاست که سر و کله‌ی رمزارزها پیدا می‌شود و ما می‌توانیم به یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال تکیه کنیم. در حقیقت منظور از سانسور در اینجا این است که کسی نمی‌تواند دارایی شما را از دسترس‌تان خارج کند (البته تا زمانی که کلید خصوصی خود را دو دستی تقدیم کسی نکرده باشید). به همین دلیل است که مقامات نمی‌توانند هیچ کیف ‌پول شخصی ارز دیجیتال را توقیف و یا مسدود کنند.

 • سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های نوپا و خلاقانه

گسترش جذب‌ سرمایه بر مبنای ارز دیجیتال به هرکسی اجازه می‌دهد که تنها با در اختیار داشتن اینترنت به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازد. عرضه‌ اولیه سکه و هم‌چنین IPO نوعی از جذب سرمایه محسوب می‌شوند. این امر فرصتی برای استارت‌آپ‌ها فراهم می‌کند تا توکن‌هایی را که به تازگی ایجاد کرده‌اند به فروش برسانند و سرمایه‌ی خود را افزایش دهند.

در گذشته دسترسی به چنین تبادلاتی تنها برای سرمایه‌داران ریسک‌پذیر ممکن بود، اما ظهور رمزارزها درهای تازه‌ای را به روی خیل زیادی از سرمایه‌گذاران باز کرده است.

در برخی موارد توکن‌های دیجیتال عرضه اولیه‌های موفق به لحاظ ارزش، رشد زیادی بالغ بر چند هزار درصد را تجربه کرده‌اند و جذب سرمایه‌ بر مبنای ارز دیجیتال به استارت آپ‌ها کمک کرده است تا طی دو سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد دلار رشد داشته باشند. به همین دلیل است که این مورد یکی از کاربردهای ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

 • انجام معاملات محرمانه

رمزارزهایی مانند مونرو، زی کش، و پیو ایکس که حریم خصوصی محوریت آن‌ها را تشکیل می‌دهد، به کاربران این امکان را می‌دهند که مبادلات محرمانه‌ و ناشناس مالی انجام دهند. این شاید یکی از کاربردهای ارز دیجیتال است که کمتر به آن توجه کرده‌ایم.

کاربردهای ارز دیجیتال

این ویژگی موجب می‌شود بتوانیم بدون اینکه به بانکی توضیح دهیم که چرا مبالغ زیادی ارسال می‌کنیم، این پول‌ها از چه طریقی کسب شده‌اند و قرار است به حساب چه کسی واریز شوند (مواردی که منجر به تاخیر در انجام معاملات و نهایتا کاغذبازی‌های غیرضروری ختم می‌شوند) بتوانیم به انتقال مبالغ بپردازیم.

 • ارسال حواله‌های غیرنقدی

انگار قضیه دارد جالب‌تر می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای ارز دیجیتال که بسیار جذاب است حواله‌ی غیرنقدی است. برای مثال بلاکچینِ استارت‌آپ شوررمیت (SureRemit) به کاربرانش اجازه می دهد که از هر جایی روی کره‌ی زمین به کشورهای مشخص‌شده‌ی آفریقایی حواله‌ی غیرنقدی ارسال کنند.

آفریقایی‌های دور از وطن می‌توانند توکن‌های محلی شوررمیت را خریداری کنند و سپس با استفاده از برنامه‌ی شوررمیت، برای پرداخت داده‌های تلفن همراه یا پرداخت قبوض آشنایان خود در آفریقا از حواله‌های غیرنقدی استفاده کنند.

 • ارسال مطلب و کسب درآمد از ارز دیجیتال

استیمیت (Steemit)، اولین رسانه‌‌ی‌ اجتماعی انگیزشی و پلتفرم‌های وبلاگ‌نویسی، در ازای درج مطلب به نویسندگان خود پاداشی در قالب رمزارز پرداخت می‌کند. به همین سادگی می‌بینید که کسب درآمد از ارز دیجیتال گاهی چندان هم دشوار نیست. استیمیت با پرداخت پاداش به افرادی که در این پلتفرم مشارکت می‌کنند، از نظر مالی کمک می‌کند. اساس کار به این صورت است که این پلتفرم از کاربران خود داده‌ها را دریافت می‌کند و آن‌ها را در اختیار واسطه‌هایی نظیر فیس‌بوک قرار می‌دهد. به همین دلیل است که استیمیت در بازارهای نوظهور به محبوبیت رسیده است.

 • اجاره دادن فضای اضافی هارد به اموری که به فضای ابری نیاز دارند

تکنولوژی‌های فضای ابری غیرمتمرکز بر پایه‌ی بلاک چین مانند استورج (Storj) کاربران را قادر می‌سازد تا با اجاره‌ی فضای اضافی هارد دیسک خود، به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازند. برخی افراد برای انجام فعالیت‌های همتا به همتا به چنین فضایی نیازمندند. استورج می‌تواند سریع‌تر، ارزان‌تر، و ایمن‌تر از پلفترم‌های سنتی ابری باشد. سریع‌تر به این دلیل که چندین ماشین به طور هم‌زمان فایل شما را پردازش می‌کنند و ارزان‌تر به این خاطر که شما به جای این‌که به یک مرکز مخصوص ایجاد داده‌ مبلغی را بپردازید، فضای اضافی سایرین را اجاره می‌کنید. از آن‌جا که فایل شما هم رمزنگاری شده است و هم بخش‌بخش شده‌ است، ایمن‌تر خواهد بود. نیازی نیست به یک شرکت، سرور آسیب‌پذیر یا کارمندان اعتماد کنید. استورج به شکل کامل اعتماد کردن به سایرین را در معاملات حذف کرده است. این یکی از کاربردهای ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

استورج و سایر پلتفرم‌های غیرمتمرکز ذخیره‌سازی، مانند سیاکوین و فایل‌کوین نه تنها جایگزینی ارزان‌تر و ایمن‌تر برای پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابر سازمانی هستند، بلکه یک منبع کسب درآمد جدید نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 • سفر به نقاط مختلف جهان

این شاید یکی از جالب‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال باشد. نظر به رشد بی‌سابقه‌ی رمزارزها در یک دهه‌ی گذشته، امروزه سفر به دور دنیا هم با ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.

آژانس‌های مسافرتی مانند چیپ ایر (CheapAir) و دستینیا (Destinia)، بیت‌ کوین را در قبال ارائه‌ی خدماتی نظیر رزرو پرواز، اجاره‌ی ماشین و هتل می‌پذیرند.

کاربردهای ارز دیجیتال

افزایش دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین به این معنی است که اکنون مسافران می‌توانند رمزارز خود را به پول محلی کشورهای سراسر دنیا تبدیل کنند.

حتی یک شرکت هم در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که بیت کوین را برای رزرو یک مسافرت فضایی قبول می‌کند.

 • خرید لامبورگینی

این آخرین مورد از کاربردهای ارز دیجیتال است که با هم بررسی می‌کنیم. چه کسی فکرش را می‌کرد روزگاری بتوان چنین ماشین گران‌قیمتی را با رمزارز خریداری کرد.

هم‌چنین خرید سایر کالاهای لوکس هنری و یا املاک و مستغلات نیز برای افرادی که در جیب‌های خود ارز دیجیتال کافی دارند نیز به این شیوه مقدور است.

در این مطلب مشاهده کردیم که خرید و فروش، تبادل، انتقال، ماینینگ (استخراج رمزارز) و سرمایه‌گذاری تنها کاربردهای ارز دیجیتال نیستند و امروزه می‌توان استفاده‌ی بسیار گسترده‌تری از این سکه‌های مجازی کرد. البته بسیاری از امکانات رمزارزها در کشور ما فعال نیستند ولی به هرحال نمی‌توان جای آن ها را در فهرست کاربرد رمزارزها خالی گذاشت.

سایر آموزش‌های مای چنجرز را نیز می‌توانید در این بخش مطالعه کنید:

 1. راهنمای شبکه لایتنینگ بیت کوین برای مبتدیان
 2. آموزش فریز کردن ترون در کیف پول تراست والت
 3. راهنمای کامل کیف پول ارز دیجیتال

منبع:

https://bravenewcoin.com/insights/10-awesome-uses-of-cryptocurrency

اشتراک‌گذاری

پنج سالی است که بطور تخصصی در زمینه رمز ارزها و حواشی مرتبط با آن بصورت تخصصی مشغول به فعالیت هستم و علاقه زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاشتن اون با دیگران دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *